Problem Set 8: Real Numbers
Practice Makes Perfect Rational Numbers In the following exercises, write as the ratio of two integers.- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ rational
- ⓑ irrational
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ irrational
- ⓑ rational
- ⓐ
- ⓑ


Everyday Math
Field trip All the graders at Lincoln Elementary School will go on a field trip to the science museum. Counting all the children, teachers, and chaperones, there will be people. Each bus holds people. ⓐ How many buses will be needed? ⓑ Why must the answer be a whole number? ⓒ Why shouldn't you round the answer the usual way? Child care Serena wants to open a licensed child care center. Her state requires that there be no more than children for each teacher. She would like her child care center to serve children. ⓐ How many teachers will be needed? ⓑ Why must the answer be a whole number? ⓒ Why shouldn't you round the answer the usual way? ⓐ 4 ⓑ Teachers cannot be divided ⓒ It would result in a lower number.Writing Exercises
In your own words, explain the difference between a rational number and an irrational number. Explain how the sets of numbers (counting, whole, integer, rational, irrationals, reals) are related to each other. Answers will vary.Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
Practice Makes Perfect
Use the Commutative and Associative Properties In the following exercises, use the commutative properties to rewrite the given expression. 8+9=___ 7+6=___ 7 + 6 = 6 + 7 8\left(-12\right)=___ 7\left(-13\right)=___ 7(−13) = (−13)7 \left(-19\right)\left(-14\right)=___ \left(-12\right)\left(-18\right)=___ (−12)(−18) = (−18)(−12) -11+8=___ -15+7=___ −15 + 7 = 7 + (−15) x+4=___ y+1=___ y + 1 = 1 + y -2a=___ -3m=___ −3m = m(−3) In the following exercises, use the associative properties to rewrite the given expression. \left(11+9\right)+14=___ \left(21+14\right)+9=___ (21 + 14) + 9 = 21 + (14 + 9) \left(12\cdot 5\right)\cdot 7=___ \left(14\cdot 6\right)\cdot 9=___ (14 · 6) · 9 = 14(6 · 9) \left(-7+9\right)+8=___ \left(-2+6\right)+7=___ (−2 + 6) + 7 = −2 + (6 + 7) \left(16\cdot \frac{4}{5}\right)\cdot 15=___ \left(13\cdot \frac{2}{3}\right)\cdot 18=___ 3\left(4x\right)=___ 4\left(7x\right)=___ 4(7x) = (4 · 7)x \left(12+x\right)+28=___ \left(17+y\right)+33=___ (17 + y) + 33 = 17 + (y + 33) Evaluate Expressions using the Commutative and Associative Properties In the following exercises, evaluate each expression for the given value. If , evaluate: ⓐ ⓑ If , evaluate: ⓐ ⓑ- ⓐ 0.97
- ⓑ 0.97
Everyday Math
Stamps Allie and Loren need to buy stamps. Allie needs four \text{$0.49} stamps and nine \text{$0.02} stamps. Loren needs eight \text{$0.49} stamps and three \text{$0.02} stamps. ⓐ How much will Allie’s stamps cost? ⓑ How much will Loren’s stamps cost? ⓒ What is the total cost of the girls’ stamps? ⓓ How many \text{$0.49} stamps do the girls need altogether? How much will they cost? ⓔ How many \text{$0.02} stamps do the girls need altogether? How much will they cost? Counting Cash Grant is totaling up the cash from a fundraising dinner. In one envelope, he has twenty-three \text{$5} bills, eighteen \text{$10} bills, and thirty-four \text{$20} bills. In another envelope, he has fourteen \text{$5} bills, nine \text{$10} bills, and twenty-seven \text{$20} bills. ⓐ How much money is in the first envelope? ⓑ How much money is in the second envelope? ⓒ What is the total value of all the cash? ⓓ What is the value of all the \text{$5} bills? ⓔ What is the value of all \text{$10} bills? ⓕ What is the value of all \text{$20} bills?- ⓐ $975
- ⓑ $700
- ⓒ $1675
- ⓓ $185
- ⓔ $270
- ⓕ $1220
Writing Exercises
In your own words, state the Commutative Property of Addition and explain why it is useful. In your own words, state the Associative Property of Multiplication and explain why it is useful. Answers will vary.Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
Everyday Math
Buying by the case Joe can buy his favorite ice tea at a convenience store for \text{$1.99} per bottle. At the grocery store, he can buy a case of bottles for \text{$23.88}. ⓐ Use the distributive property to find the cost of bottles bought individually at the convenience store. (Hint: notice that \text{$1.99} is \text{$2}-\text{$0.01}. ) ⓑ Is it a bargain to buy the iced tea at the grocery store by the case? Multi-pack purchase Adele’s shampoo sells for \text{$3.97} per bottle at the drug store. At the warehouse store, the same shampoo is sold as a for \text{$10.49}. ⓐ Show how you can use the distributive property to find the cost of bottles bought individually at the drug store. ⓑ How much would Adele save by buying the at the warehouse store? ⓐ 3(4 − 0.03) = 11.91 ⓑ $1.42Writing Exercises
Simplify using the distributive property and explain each step. Explain how you can multiply 4\left(\text{$5.97}\right) without paper or a calculator by thinking of \text{$5.97} as and then using the distributive property.Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
Practice Makes Perfect
Recognize the Identity Properties of Addition and Multiplication In the following exercises, identify whether each example is using the identity property of addition or multiplication. identity property of multiplication identity property of addition Use the Inverse Properties of Addition and Multiplication In the following exercises, find the multiplicative inverse. −2 Use the Properties of Zero In the following exercises, simplify using the properties of zero. 0 0 undefined 0 0 undefined Simplify Expressions using the Properties of Identities, Inverses, and Zero In the following exercises, simplify using the properties of identities, inverses, and zero. 16 31s p 2n 0 0 0 undefined undefined undefined 20q − 35 225h + 360Everyday Math
Insurance copayment Carrie had to have fillings done. Each filling cost \text{$80}. Her dental insurance required her to pay of the cost. Calculate Carrie’s cost ⓐ by finding her copay for each filling, then finding her total cost for fillings, and ⓑ by multiplying . ⓒ Which of the Properties of Real Numbers did you use for part (b)? Cooking time Helen bought a turkey for her family’s Thanksgiving dinner and wants to know what time to put the turkey in the oven. She wants to allow minutes per pound cooking time. ⓐ Calculate the length of time needed to roast the turkey by multiplying to find the number of minutes and then multiplying the product by to convert minutes into hours. ⓑ Multiply . ⓒ Which of the Properties of Real Numbers allows you to multiply instead of ⓐ 8 hours ⓑ 8 ⓒ associative property of multiplicationWriting Exercises
In your own words, describe the difference between the additive inverse and the multiplicative inverse of a number. How can the use of the properties of real numbers make it easier to simplify expressions? Answers will vary.Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
Practice Makes Perfect
Determine Whether a Number is a Solution of an Equation In the following exercises, determine whether each number is a solution of the given equation. ⓐ ⓑ ⓒ- ⓐ no
- ⓑ yes
- ⓒ no
- ⓐ no
- ⓑ no
- ⓒ yes




- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ 8
- ⓑ 5
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ −9
- ⓑ 30
- ⓐ
- ⓑ
Everyday Math
Cookie packaging A package of has equal rows of cookies. Find the number of cookies in each row, , by solving the equation . 17 cookies Kindergarten class Connie’s kindergarten class has She wants them to get into equal groups. Find the number of children in each group, , by solving the equation .Writing Exercises
Is modeling the Division Property of Equality with envelopes and counters helpful to understanding how to solve the equation Explain why or why not. Sample answer: It is helpful because it shows how the counters can be divided among the envelopes. Suppose you are using envelopes and counters to model solving the equations and . Explain how you would solve each equation. Frida started to solve the equation by adding to both sides. Explain why Frida’s method will not solve the equation. Sample answer: The operation used in the equation is multiplication. The inverse of multiplication is division, not addition. Raoul started to solve the equation by subtracting from both sides. Explain why Raoul’s method will not solve the equation.Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
Chapter Review Exercises
Introduction to Integers Locate Positive and Negative Numbers on the Number Line In the following exercises, locate and label the integer on the number line.


- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ −8
- ⓑ 8
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ −32
- ⓑ 32
- ⓐ 3
- ⓑ −16


- ⓐ −2
- ⓑ −11
- ⓐ no
- ⓑ yes
- ⓒ no


Everyday Math
Describe how you have used two topics from this chapter in your life outside of your math class during the past month.Chapter Practice Test
Locate and label , and on a number line. In the following exercises, compare the numbers, using- ⓐ -6\text{__}3
- ⓑ -1\text{__}-4
- ⓐ <
- ⓑ >
- ⓐ -5\text{__}|-5|
- ⓑ -|-2|\text{__}-2
- ⓐ
- ⓑ
- ⓐ 7
- ⓑ −8